kontakt aktuality odbor 6317 6 a 6317 6 07 odbor 6292 6 prístavba napísali... archív


Napísali o nás ...

 

Prievidzu navštívili študenti z Nemecka a Francúzska
Uspeli študenti i pedagógovia
O ústnych maturitných skúškach v riadnom období šk. roka 2006/2007: príjemná atmosféra, dobrá organizácia, patričná dávka trémy a stresu...
1. EURÓPSKY DEŇ CYSTICKEJ FIBRÓZY PRIEVIDZA, 21.november 2006
Info na serveri profesia.sk
Budú z nich herci alebo ekonómovia?
Učitelia učia učiteľov
Partnerské vzťahy aj medzi študentami
Generálna skúška maturít
Budúci podnikatelia zaujali
Som tolerantný?
Internet prilákal stovky ľudí
"Európa na dosah ruky" pod osobnou záštitou primátora mesta Prievidza Ing. Jána Bodnára
Dva mesiace internetu zadarmo
Budúci ekonómovia v meste nad Seinou
Mládež pre budúcnosť
Už aj oficiálne v nových priestoroch
Modernizáciou prostredia ku kvalitným výchovno-vzdelávacím výsledkom
Rodičia v škole surfovali na internete
Stredoškoláci vo voľbách
Možnosti internetu
U maturantov zvíťazila esej
Narcisy pred supermarketmi
Darčeky od detí. Projekt spolupráce študentov OA s autistickými deťmi
Pozdrav z ostrova
Študenti Obchodnej akadémie v Prievidzi na moravských chmelniciach
Skúška dospelosti ešte bez radikálnych zmien
Sviatok umeleckého prednesu na Ponitrí
Polícia informuje: Poplašná správa
Na Expe prešli i magickým okom
Schueleraustausch sorgt fur Gedrangel im Badezimmer
Obchodná akadémia Prievidza
Výpočtová technika ...
Die Handelsakademie in Prievidza hat einen neuen Computerraum

Prievidzu navštívili študenti z Nemecka a Francúzska
Prieboj č. 37, 17. septembra 2007, ročník 3/48, strana 4

Hneď v úvode školského roka pozvali dve školy do Prievidze študentov a pedagógov z partnerských zahraničných škôl. Na pôde Mestského domu v Prievidzi ich prijal aj zástupca primátora mesta Milan Dérer. Nemeckých študentov z Hauptschule Aasee a Paul Gerhard Hauptschule, ktorí prišli z Ibbenbuerenu sprevádzal aj čestný starosta tohto mesta a čestný občan Prievidze Heinz Unland. Do metropoly hornej Nitry ich pozvala spriatelená Obchodná akadémia. (foto)

Uspeli študenti i pedagógovia
Prieboj č. 37, 17. septembra 2007, ročník 3/48, strana 11

Sedem pedagógov z Obchodnej akadémie v Prievidzi si prevzalo Európske vodičské preukazy na počítače. Úspešne totiž absolvovali testovanie ECDL (Europan Computer Driving Licence) zamerané na prácu s počítačom. Do konca roka sa na testoch zúčastní ďalších 16 pedagógov OA. "Vodičáky" na počítač si prevezme onedlho aj 30 študentov školy, ktorí úspešne zvládli testovanie. (foto)


Budú z nich herci alebo ekonómovia?
Prestíž, regionálny mesačník hornej Nitry, číslo 5, ročník II, strana 5

Všetko sa to začalo celkom nevinne. Na Obchodnej akadémii v Prievidzi sa blížili imatríkulácie a boto potrebné nacvičiť program. Už o pár mesiacov sa však situácia úplne zmenila. Z imatríkulačného predstavenia sa stal program na divadelný festival.
V aprílíi sa Lotyšské mesto Daugavpils stalo hostiteľom IV. ročníka Medzinárodných dní nemecky hovoriacich študentských divadiel, kam ako jediní stredoškoláci pricestovali práve prievidzskí študenti. Ked'že festival bol určený pre študentov vysokých škôl, boIo potrebné požiadať o výnimku, ktorú im o tri dni organizátori udelili.
Najtvrdším orieškom podľa slov režiséra programu Stanislava Malegu, bolo prebásnenie slovenského textu do nemčiny, kde sa musela zachovať určitá rytmika. Prievidžania sa predstavili Pastierskymi hrami - pásmom hier a I'udových zvykov pod názvom "Na zelenej lúke", ktoré sú autorským dielom Hedy Šimonekovej. Do nemčiny boli preložené slovenské hry, rečňovanky, básničky a pesničky.
Okrem štrnástich slovenských študentov na festivale vystúpili študenti z Maďarska, Bieloruska, Ruska, Lotyšska, Nemecka, Bosny a Hercegoviny. Spolu jedenásť divadelných súborov. V úvode účinkujúci prostredníctvom CD v krátkosti prezentovali svoju krajinu, mesto a školu. Niektoré prezentácie boli ladené humorne, iné zaujali svojou pochmúmou atmosférou. Najmä prezentácia a samotné predstavenie študentov Bosny a Hercegoviny bola výrazne poznačená vojnovým obdobím v krajine.
"Naše vystúpenie v porovnaní s inými, bolo o niečo kratšie. Ostatné krajiny na festival priniesli približne dvojhodinový program. Ten náš mal iba osemnásť minút Hoci text, ktorý nám do nemčiny prebásnila Silvia Malegová, nebol dominantným prvkom vystúpenia, mnohým študentom, hlavne tým, ktorí majú inú jazykovú kombináciu, dal poriadne zabrať. Dôraz sa kládol hlavne na pohyb a výrazové stvárnenie. Asi sme stavili na správnu kartu, pretože reakcie publika boli naozaj úžasné. Bolo vidieť že naše veselé vystúpenie, plné života a pohybu, ich príjemne prekvapilo. Všade bolo počuť potlesk a skandovanie, s čím sme naozaj nerátali."
Počas piatich dní festivalu študenti mali momosť zúčastňovať sa pracovných workshopov. Na poobedie boli naplánované minimálne štyri vystúpenia denne.
"Úroveň nemčiny, s ktorou sa prezentovali divadelné kolektívy, bola naozaj rôznorodá. U niekoho až prekvapujúco excelentná, naopak, iní sa nedokázali vzdať svojho prízvuku. Mnohokrát nám práve takáto nemčina znela priam až komicky. Jednoznačne je to však pre študentov obrovská skúsenosť. Spoznali neznáme Lotyšsko, navštívili Vilnius a nadviazali množstvo kontaktov".
V roku 2006 Bratislava privíta účastníkov V. ročníka Medzinárodných dní nemecky hovoriacich študentských divadiel. Po piatich rokoch sa teda festival opäť vráti na Slovensko. Dúfajme, že študenti obchodnej akadémie z Prievidze nebudú na ňom chýbať.
Milada Belanová Foto: Peter Belan



Učitelia učia učiteľov
Prieboj, 14. februára 2005, ročník 46, strana 4

V školiacom centre Infoveku sa vzdelávajú aj učitelia prievidzských ZŠ

Počítače na školách už dávno nie sú žiadnou raritou, navyše, vďaka jednému z projektov dnes už každá škola disponuje minimálne šiestimi multimediálnymi počítačmi pripojenými na internet. Aj to je jeden z dôvodov, prečo školiace centrá Infoveku (na celom Slovensku je ich viac ako 200) realizujú základné školenia v používaní informačných a komunikačných technológií vo vyučovaní. V Prievidzi je zatiaľ funkčné jedno takéto centrum, nachádza sa na Obchodnej akadémii Prievidza, ďalšie dve by mali pribudnúť v blízkej budúcnosti. "Cieľom tejto aktivity je do dvoch rokov vyškoliť takmer všetkých učiteľov základných a stredných škôl na používanie počítačov, informačných a komunikačných technológií vo vyučovaní. Ide o 36-hodinové kurzy, na prvý polrok tohto roka už máme naplánovaných 12 takýchto školení, počas ktorých sa bude vzdelávať 144 učiteľov. Momentálne sú to učitelia prievidzských základných škôl," informoval nás zástupca riaditeľa OA v Prievidzi Ivan Kadlečík. Ako ďalej dodal, vyučovanie zabezpečujú dve akreditované lektorky, škola má vhodné priestorové i materiálne podmienky i bohaté skúsenosti so vzdelávaním dospelých. Aj keď sa učitelia na pár týždňov stávajú opäť žiakmi, aktivitu vraj vnímajú veľmi pozitívne. "Kurzy si pochvaľujú, napokon, každý z nich sa naučí, ako počítač využívať práve pri vyučovaní svojho predmetu. Školenie ukončia tvorbou a obhajobou vlastných projektov," hovorí I. Kadlečík.
Ďalšou aktivitou prievidzskej obchodnej akadémie je aj špecializačné inovačné štúdium informatiky a špecializačné kvalifikačné štúdium informatiky pre učiteľov z prievidzského regiónu. Škola ako detašované pracovisko Metodicko-pedagogického centra v Trenčíne organizuje 150- až 200-hodinové školenia, na konci ktorých učitelia získajú osvedčenia a v prípade špecializačného kvalifikačného štúdia aj kvalifikáciu učiteľa informatiky

Zuzana Šimová



Partnerské vzťahy medzi študentami
http://www.prievidza.sk/moje_mesto.php - 12. mája 2004


Slávnostným prijatím na pôde mesta Prievidza v obradnej sieni Mestského domu pokračovala návšteva študentov z nemeckého mesta Ibbenburen, ktoré je už dlhé roky partnerským mestom Prievidze. Študenti sú na niekoľkodňovom pobyte metropoly hornej Nitry na pozvanie vedenia Obchodnej akadémie a I. Základnej školy na Ul. Sama Chalupku v Prievidzi. Všetky školy žijú vo vzájomnej priateľskej symbióze už viac ako celé desaťročie. Slávnostný obrad prijatia vykonal zástupca primátora mesta Prievidza Ing. Michal Mladý, ktorý predstavil mladým priateľom z Nemecka naše mesto v krátkom historickom exkurze. V stručnosti pomenoval i zámery, ktoré plánuje jeho vedenie v najbližšej budúcnosti a pripomenul, že symbolické brány mesta sú pre hostí z nášho partnerského mesta i naďalej dokorán otvorené. Zo strany hostí sa viceprimátorovi i ostatným prítomným za prijatie poďakoval riaditeľ partnerskej školy v Ibbenburene a vedúci delegácie, ktorý nám zablahoželal k vstupu našej krajiny do spoločenstva Európskych krajín a vyslovil presvedčenie, že v rámci tohto zoskupenia čaká našu mladú generáciu skvelá a predovšetkým perspektívna budúcnosť.

3 farebné foto



Generálna skúška maturít
Prieboj, 10. mája 2004, ročník 45, strana 3

Generálna skúška maturít

Koncom apríla si štvrtáci na všetkých slovenských stredných školách vyskúšali, ako sa budú cítiť ich o rok mladší spolužiaci pri budúcoročných maturitách. Inými slovami, sadli si do lavíc, napísali testy z vybraných predmetov a teraz čakajú na výsledok, ako obstáli. Našťastie, bola to len skúška "nanečisto" a jej výsledok nijako neovplyvní hodnotenie ich maturitnej skúšky, ktorú absolvujú v máji. Oficiálne totiž stredné školy prejdú na nový model maturitnej skúšky až v školskom roku 2004/2005.
Hoci v niektorých médiách sa už objavili správy, že v testoch z matematiky štvrtáci "prepadli" na celej čiare, pravdou je, že oficiálne výsledky zatiaľ známe nie sú. Isté je len to, že takmer 60 tisíc študentov absolvovalo generálnu skúšku novej maturity z troch predmetov - anglického jazyka, nemeckého jazyka a matematiky. "Naši štvrtáci si mohli vybrať jeden z predmetov a úroveň - základnú alebo vyššiu," vysvetľuje princípy skúšky Ivan Kadlečík, zástupca riaditeľa Obchodnej akadémie v Prievidzi. "Každý maturant sa teda mohol otestovať z predmetu, ktorý si vybral aj na maturitnú skúšku a z ktorého bude neskôr možno robiť prijímacie pohovory na vysokú školu. Škola si zase mohla vyskúšať proces administrácie testov externej časti novej koncepcie maturitnej skúšky, získať predstavu o náročnosti testov, ich forme, spôsobe hodnotenia," hovorí I. Kadlečík, ktorý v novej forme maturity vidí možnosť urobiť zo "skúšky dospelosti" porovnateľný a merateľný ukazovateľ vedomostí každého žiaka. Testy na externú časť maturity sú totiž pripravované aj hodnotené centrálne, budú teda rovnaké pre všetky slovenské školy a budú sa realizovať v rovnaký deň a hodinu, aby sa zabezpečila ich objektivita. Ako to bude fungovať v praxi, to si školy overili už teraz - zapečatené testy priniesol kuriér a ten po ukončení testov odviezol odpoveďové hárky na spracovanie do Bratislavy Štátnemu pedagogickému ústavu. Cieľom novej maturity je zvýšenie objektivity skúšky, zjednotenie požiadaviek na vedomosti a zručnosti maturantov i akceptovateľnosti jej výsledku. V súčasnosti totiž výsledok maturitnej skúšky vysoké školy väčšinou do úvahy neberú a žiak musí znova absolvovať prijímacie pohovory často z rovnakých predmetov, z akých maturoval. O niekoľko rokov však možno budú stačiť len podrobné výsledky maturitnej skúšky na to, aby si vysoká škola urobila obraz o vedomostnej úrovni prihláseného žiaka. Ústna časť maturít zostáva platná aj naďalej, rovnako ako v minulosti budú maturanti písať aj eseje, známe ako písomná časť maturity a obe budú známkované. Novinkou je teda len externá časť vo forme testov, ktorých úspešnosť bude vyjadrená percentuálne. "Mnohí sa novej koncepcie maturít obávajú - bude to náročnejšie, vraj to mnohí nezvládnu. Skutočnosť je však taká, že aj naďalej zostáva ústna a písomná časť maturity, od ktorých najviac bude záležať či žiak zmaturuje. Externá časť by mala podať hlavne detailný pohľad na vedomosti žiaka, ktorý bude možné porovnať s úrovňou hociktorého iného maturanta na Slovensku podobne ako v zahraničí, kde sa centrálne skúšky vykonávajú tiež," dodal I. Kadlečík.

Zuzana Šimová



Budúci podnikatelia zaujali
Prieboj, 3. mája 2004, ročník 45, strana 7

Budúci podnikatelia zaujali

V uplynulých dňoch sa v Obchodnej akadémii v Prievidzi uskutočnil nultý ročník súťaže Mladý podnikateľ 2004.
Študenti štvrtých ročníkov v ňom zohrali dramatické stretnutie v znamení neľútostného konkurenčného boja. Svoje vedomosti z marketingu pretransformovali do podoby fiktívnych podnikateľských plánov, v ktorých predurčili svoje podnikateľské zámery, načrtli rôzne vnútropodnikové analýzy, mapovali p olaritný profil silných a slabých stránok a pod. Nad celou akciou dohliadala trojčlenná porota, ktorú zastrešoval riaditeľ tejto strednej školy Ľubomír Vida. Porotcovia, v skutočnom živote úspešní podnikatelia, ocenili spoluprácu s mladými ľuďmi, možno budúcimi konkurentmi.
Marketingová komunikácia, rôzne praktické cvičenia, spolupráca s profesionálmi sa osvedčili. V Obchodnej akadémii v Prievidzi sa už teraz tešia na prvý ročník súťaže mladých podnikateľov.
Renáta Uradníčková



Som tolerantný?
Prieboj, 22. marca 2004, ročník 45, strana 5

Som tolerantný?

Informačné centrum mladých v Prievidzi a Informačná kancelária Rady Európy v Bratislave v minulých dňoch usporiadali literárnu súťaž pre študentov stredných a vysokých škôl v regióne hornej Nitry s tematikou dodržiavania ľudských práv. Jej názov bol: Som tolerantný?
Cieľom súťaže bolo formovanie zdravého názoru mladých ľudí, ktorý by vychádzal z Charty základných práv a slobôd. Prihlásilo sa do nej 28 mladých ľudí. Zamerali sa na všetky oblasti danej problematiky. V uplynulých dňoch súťaž vyhodnotili. Odborná porota vybrala päť esejí, ktoré ocenila. Prvé miesto získala Janka Danišová z Bánoviec nad Bebravou, študentka Obchodnej akadémie v Prievidzi. Jej práca sa volala: Som tolerantná? Čo pre víťazku osobne znamená pojem tolerancia? "Ako som sa vyslovila v práci, tolerancia či už vo vzťahu k svojim rodičom, voči priateľom alebo iným ľuďom je napríklad neklamať im do očí. Aj keď sa mi ich príkazy často nepáčia, treba to vedieť prehltnúť. Jednoducho tolerovať názor iných." Janka si tiež myslí, že poznatky, postoje i názory okolia, ktoré získala pri tvorbe tejto práce, sú využiteľné aj v bežnom živote.
Ako nám povedala Mária Kušnírová z Gymnázia v Novákoch, aj pedagógovia sa v duchu súťaže snažia pristupovať k žiakom a svojej práci. "Keď je učiteľ tolerantný k žiakom, tak im vlastne odovzdáva toleranciu k životu," dodala.
Erik Kližan



Internet prilákal stovky ľudí
Prieboj, 9. februára 2004, ročník 45, strana 3

Svoje prvé e-maily počas internetových víkendov rozposlali aj tí, ktorí sa s počítačom nikdy predtým nestretli

Koncom minulého roka mali obyvatelia Prievidze i blízkeho okolia možnosť bezplatného prístupu na internet. V rámci projektu "Otvorená škola" boli širokej verejnosti otvorené počítačové učebne na troch školách. Svoje učebne informatiky sprístupnila aj Obchodná akadémia v Prievidzi. Kvôli vyťaženosti počas pracovných dní sa vedenie školy rozhodlo poskytovať priestory pre verejnosť len počas víkendových dní, od piatku do nedele.
Ako sme sa dozvedeli od Ivana Kadlečíka, zástupcu riaditeľa školy, realizácia projektu sa stretla s obrovským úspechom. Počas troch víkendov využilo možnosť bezplatného prístupu na internet i počítačového vzdelávania viac ako 550 občanov. Tí skúsenejší privítali možnosť "surfovania" po internete, veľký záujem však bol aj o dvojhodinové kurzy práce s počítačom pre úplných začiatočníkov. "Pod vedením kvalifikovaných lektorov sa po prvýkrát mohli s počítačom zoznámiť tí, ktorí túto možnosť nemali, alebo si možno netrúfali. Môžem povedať, že jednu desatinu účastníkov tvorili napríklad dôchodcovia, a bolo naozaj zaujímavé sledovať ich nadšenie, keď odoslali svoj prvý e-mail," hovorí I. Kadlečík. Na obchodnej akadémii pôvodne uvažovali o sprístupnení dvoch učební, kvôli veľkému záujmu však napokon otvorili aj tretiu.
"Najviac boli počítače vyťažené počas sobôt, kedy sa tu vystriedalo 60-80 ľudí všetkých vekových kategórií. Niektorí prišli aj dvakrát, len aby si základy preberané v kurze upevnili, iných prilákala možnosť takmer neobmedzeného surfovania po sieti," dodáva. Veľký záujem bol najmä o informácie o elektronickej pošte, bankovníctve či nakupovaní cez internet, niektorí záujemcovia prichádzali s cieleným zámerom vyhľadať si konkrétne informácie. Hoci spomínaný projekt bol časovo ohraničený, škola chce v realizácii internetových víkendov pokračovať aj v budúcnosti. Už vo februári sa bude uchádzať o získanie finančných prostriedkov z grantovej schémy Rozvoj ľudských zdrojov, čím by sa možnosti vzdelávania v oblasti informatiky mohli podstatne rozšíriť.
Zuzana Šimová, farebné foto - Mgr. Ľubomír Vida



"Európa na dosah ruky" pod osobnou záštitou primátora mesta Prievidza Ing. Jána Bodnára
Mediálna správa od Ing. Erika Kližana, hovorcu projektu, 15. januára 2004

Projekt regionálneho charakteru, predstavujúci nové a efektívne metódy hľadania, tvorby a poskytovania informácií o činnosti a aktivitách Európskej únie a jej jednotlivých inštitúcií. Miestom realizácie je mesto a región Prievidza. Súčasťou projektu je literárna súťaž, v rámci ktorej súťažiaci vypracujú literárnu prácu - esej na tému integrácie SR do EÚ a z nej vyplývajúcich výhod a nevýhod pre našu spoločnosť. Súťaž začína 3. novembra 2003, uzávierka je 15. decembra 2003, vyhodnotenie 15. januára 2004.

Do súťaže sa zapojilo celkom 43 študentov strednch škôl a mladých ľudí z regiónu Prievidza i Partizánske. Témou všetkých literárnych prác bol pohľad mladého človeka na dianie sa okolo seba, v súvislosti s tohtoročným vstupom Slovenska do Európskej únie. Spektrálne možno práce zhodnotiť od vyhranene pozitívnych, cez realistické až po vyhranene kritické. Väčšina mladých ľudí vo svojich úvahách hodnotí svoje postavenie v súčasnosti a s ohľadom dobudúcna. Zhodujú sa však v jednom, a síce, v nedostatku informácií. Tie, ktoré majú, pochádzajú len z médií, voľne dostupnej literatúry je málo.

Aj z tohto pohľadu je opodstatnený cieľ projektu EURÓPA NA DOSAH RUKY, ktorý je založený na vysvetľovaní a sprostredkúvaní informácií, týkajúcich sa integrácie Slovenskej republiky do spoločnej Európy.

Výherná listina literárnej súťaže EURÓPA NA DOSAH RUKY


Dva mesiace internetu zadarmo
Prieboj, 3. novembra 2003, ročník 44, strana 5

Tri prievidzské školy - ZŠ Dobšinského, ZŠ Mariánska a Obchodná akadémia - sa nedávno zapojili do nového projektu Otvorená škola, ktorý má motivovať školy k tomu, aby svoje počítačové učebne otvorili širokej verejnosti. Základom pri tom je, aby tá-ktorá škola bola vybavená potrebnou výpočtovou technikou a pripojením na internet. Prečo? Preto, aby v jej priestoroch mali občania možnosť bezplatne sa vzdelávať v oblasti počítačovej techniky, alebo jednoducho surfovať po internete.
Všetky tri zúčastnené subjekty boli úspešné a teraz majú reálnu šancu získať finančné prostriedky až do výšky 100 tisíc korún na realizáciu svojho zámeru. (Celkovo by sa týmto spôsobom malo na SLovensku rozdeliť až 20 miliónov - pozn. red.) Všetky tri sa už v minulosti navyše zapojili aj do projektu infovek, ktorý celú akciu zastrešuje a týmto spôsobom získali kompletne vybavené počítačové učebne s bezplatným 24-hodinovým pripojením na internet. Tieto možnosti môžu byť využívané aj mimo vyučovacích hodíjn počas trvania projektu - do konca kalendárneho roka.
"Problém mohol byť v sprístupnení priestorov a techniky pre verejnosť popoludní a cez víkendy. Nájsť peniaze na odmeny pre našich lektorov by nebolo jednoduché, a práve to rieši spomínaný projekt." hovorí Ivan Kadlečík z obchodnej akadémie. "Peniaze, ktoré dostaneme, použijeme na zlepšenie technického vybavenia učební i zaplatenie zamestnancov."
Škola sa však musia na financovaní spolupodieľať, a tak sa riaditelia troch škôl obrátili so žiadosťou o príspevok na vedenie mesta aj združenie rodičov. Primátor túto myšlienku podporil a je teda len otázkou času, kedy sa brány škôl skutočne otvoria verejnosti. "Musíme počkať, kým prostriedky z projektu prejdú na účet zriaďovateľa a ten ich formou úpravy rozpočtu posunie k nám. Predpokladáme však, že technika aj internet budú ľuďom sprístupnené už počas novembra," vysvetľuje Viera Jacková zo ZŠ Mariánska a jej kolegyňa Silvia Malegová zo ZŠ Dobšinského dopĺňa:
"Počítače na ZŠ budú v podstate prístupné od pondelka do piatku v popoludňajších až večerných hodinách. Ľudia sa môžu zapísať na kurzy, alebo si prísť len tak zasurfovať na internete. Obchodná akadémia bude svoje priestory a techniku poskytovať od piatku do nedele."
Zuzana Šimová



Budúci ekonómovia v meste pod Seinou
Prieboj, 23. júna 2003, ročník 44, strana 8

Druhý júnový týždeň študenti 2. A a 1. G triedy Obchodnej akadémie v Prievidzi boli na poznávacom zájazde v Paríži. Cestou navštívili Ženevu, ktorá ich upútala neopakovateľnou atmosférou. V Paríži neobišli svetoznáme múzeum v Luovre, Eiffelovu vežu, chrám Notre Dame, Víťazný oblúk, Grand Arche a záhrady vo Versailles.
it, mt, snímka - archív triedy



Mládež pre budúcnosť
Prieboj, 15. apríla 2003, ročník 44, strana 6

Študenti Obchodnej akadémie v Prievidzi na začiatku školského roka založili v poradí deviatu študentskú spoločnosť, tentokrát pod názvom INTEAM. Umožnil im to študijný program aplikovaná ekonomika (AE) medzinárodnej vzdelávacej organizácie Junior Achievement Slovensko - Mládež pre budúcnosť.
Študentská spoločnosť vznikla pod vedením pedagóga Jána Halenára, na jej čele bola prezidentka Janka Kupková z Nitrianskeho Rudna, viceprezidentkami Lenka Píšová (Koš), Iveta Peniašková (Malá Čausa), Emília Rajčová (Šútovce) a Lucia Fekiačová (Prievidza), a členmi ostatní dvanásti študenti. Mladí ekonómovia vyrábali, distribuovali a predávali vankúše, vankúšové kocky, opasky, riflové kabelky, plátené tašky, mikulášske čiapky a čižmičky, rôzne dekorácie, kozmetické taštičky, peračníky a na zakázku aj papierové škatule na potravinárske účely.
V súčasnosti je INTEAM, š. s. v procese likvidácie a jej členovia sa pripravujú na súťaže spojené s programom aplikovanej ekonómie. Prezentovať sa budú na Veľtrhu študentských spoločností, v súťaži o najlepšieho študenta AE prezidentka Janka Kupková postúpila z krajského do celoslovenského koloa, vypracovávajú esej na tému Európska únia, s ktorou sa chcú prezentovať na súťaži Horúca téma roka...
jk



Už aj oficiálne v nových priestoroch
Učiteľské noviny, 12. decembra 2002, ročník LII, strana 2

Od septembra 2002 sa študenti Obchodnej akadémie v Prievidzi môžu učiť aj v nových priestoroch prístavby, ktorá prepája hlavnú budovu s budovou školskej jedálne. V novom trojpodlažnom objekte sa nachádzajú učebne a ďalšie miestnosti slúžiace napĺňaniu poslania školy - poskytovať výchovno-vzdelávacie služby záujemcom o úplné stredné odborné vzdelanie v odbore obchodná akadémia a v poamturitnom odbore hospodárska informatika. Používanie prístavby sa od začiatku školského roka premietlo vo zvýšení plánu výkonov, úprave učebných plánov - delenie na skupiny, skvalitnení parametrov rozvrhu hodín, zlepšila sa hygiena, bezpečnosť a celková kvalita podmienok vyučovania a mimoškolskej činnosti. Zvýraznilo sa veľmi dobré postavenie školy v rámci mesta a regiónu.
V utorok 26. novembra 2002 stavbu škola aj oficiálne a slávnostne prevzala do užívania. Pozvanie riaditeľa školy Mgr. Ľubomíra Vidu prijali predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Ing. Štefan Štefanec a ďalší významní hostia - predstavitelia samosprávy a štátnej správy, zástupcovia prievidzských škôl, zamestnanci školy, bývalí riaditelia školy, rodičia, žiaci. Vybudovanie prístavby Obchodnej akadémie stálo nemálo prostriedkov a námahy, zaväzuje dosahovať stále lepšie výchovno-vzdelávacie výsledky v spolupráci kolektívu zamestnancov so žiakmi, rodičmi žiakov, predstaviteľmi štátnej správy a samosprávnych orgánov i ďalšími fyzickými a právnickými osobami prievidzského regiónu a Slovenska.
Mgr. Ivan Kadlečík, Prievidza



Modernizáciou prostredia ku kvalitným výchovno-vzdelávacím výsledkom
Prieboj, 2. decembra 2002, ročník 43, strana 3

Za účasti žiakov, pedagogických pracovníkov a významných hostí oficiálne uviedli do života nové priestory školy.
Prievidza - Aj keď priestory novej prístavby Obchodnej akadémie v Prievidzi škola využíva už od začiatku školského roka, oficiálne boli uvedené do života len pred niekoľkými dňami. V novom trojpodlažnom objekte, ktorý v prítomnosti významných hostí, zastupujúcich štátnu správu, samosprávu, zhotoviteľa stavby, riaditeľov stredných škôl na území mesta, pedagogických pracovníkov a žiakov slávnostným prestrihnutím pásky otvoril riaditeľ školy Mgr. Ľubomír Vida, sa nachádzajú štyri klasické učebne, tri veľké odborné učebne a šesť menších učební, slúžiacich na výučbu odborných predmetov v skupinách. Prístavbou, ktorej realizácia trvala takmer šesť rokov, získala Obchodná akadémia okrem nových priestorov predovšetkým možnosť kvalitnejšieho a modernejšieho vyučovania hlavne odborných predmetov, informatiky a cudzích jazykov. "Získaním týchto priestorov majú pedagogickí pracovníci lepšie možnosti pro stanovovaní rozvrhu s odbúraním nultých a deviatych hodín. Zároveň sme vďaka nim mohli opäť vrátiť kabinety jednotlivých pedagógov do svojich pôvodných priestorov. V tých sa totiž z nedostatku priestorových kapacít ešte donedávna vyučovalo" povedal pre Prieboj riaditeľ Obchodnej akadémie v Prievidzi Ľ. Vida.
Obchodná akadémia v Prievidzi, ktorú dnes navštevuje približne 600 žiakov v 20 triedach, bola založená v roku 1948. V tom čase sídlila v prenajatých priestoroch Gymnázia na Mariánskej ulici v Prievidzi. Neskôr bola prechodne umiestnená do provizórnych priestorov kláštora. Vlastnú budovu sa pre školu podarilo získať až v roku 1989 a to prostredníctvom budovy 18-triednej ZŠ na ul. F. Madvu, kde sídli aj v súčasnosti. Keďže priestorové kapacity vzhľadom na počet žiakov, ktorí školu navštevovali, nepostačovali, v roku 1997 bol položený základný kameň novej prístavby školy. Po takmer šiestich rokoch sa prístavbu podarilo dobudovať v investičnom náklade 46 miliónov korún, ktoré zabezpečoval predovšetkým vtedajší zriaďovateľ školy, Krajský úrad v Trenčíne, následne i nový zriaďovateľ, Trenčiansky samosprávny kraj. "Aj keď zabezpečovanie finančných prostriedkov, potrebných na realizáciu prístavby bolo doslova pozvoľné, musím oceniť fakt, že v súčasnej ekonomicky mimoriadne náročnej dobe sa nám podarilo vďaka dobrej spolupráci s mnohými inštitúciami tento nový objekt, slúžiaci hlavne našim žiakom, zrealizovať. Nechceme však zostať stáť na mŕtvom bode, ale plánujeme postupne realizovať aj ďalšie drobné investície v oblasti vútorného vybavenia starých učební, rekonštrukcie sociálnych zariadení, kuchyne, školskej jedálne a ďalších priestorov školy," dodal riaditeľ školy Ľ. Vida. Súčasťou slávnostného dňa obchodnej akadémie bola aj prehliadka priestorov prístavby školy.
Ivona Vojtášová, (foto)



Rodičia v škole surfovali na internete
Prieboj, 14. októbra 2002, ročník 43, strana 2

Prievidza - Slovenská republika sa minulý týždeň pripojila k dvadsiatim krajinám Európy, v ktorých bol 8. október Dňom rodičov a školy. Cieľom tohto dňa, ktorý na Slovensku pripravila Slovenská rada rodičovských združení pod záštitou Ministerstva školstva SR, je podporovať zapájanie rodičov do vzdelávacieho procesu ich detí a vytvárať nové partnerské vzťahy medzi školou a rodičmi.
Školy si mohli vybrať rôzne formy stretnutia s rodičmi. Najčastejšie to bola účasť otcov a mám priamo na vyučovacích hodinách. Obchodná akadémia v Prievidzi pripravila pre rodičov svojich študentov podujatie až na popoludňajšie hodiny, keď je už väčšina z nich doma zo zamestnania. "Mohli sme si vybrať rôzne formy aktivít s rodičmi, rozhodli sme sa im však ukázať možnosti internetu", informoval Prieboj zástupca riaditeľa školy Mgr. Ivan Kadlečík. V škole totiž vytvorili v novej prístavbe počítačové učebne, na vybavení ktorých sa podieľala nielen asociácia Infovek, ale finančnými prostriedkami aj rodičia.
I. Kadlečík preto považuje za samozrejmé, že si k počíatčom môžu sadnúť aj rodičia a zoznámiť sa s možnosťami internetu. "Navyše, našou povinnosťou je propagovať internet a to nielen medzi žiakmi. Myslíme si, že rodičia našich žiakov sú tí, ktorí by sa o ňom mali dozvedieť čo najviac a vyskúšať si ho."
Mgr. Kadlečík hodnotí spoluprácu medzi školou a rodičmi za veľmi dobrú, zvlášť na úrovni rodič - triedny učiteľ. Je preto logické, že podobné podujatie, aké sa konalo minulý utorok, plánujú v súvislosti s internetom a počítačmi organizovať častejšie. Samotní študenti Obchodnej akadémie v Prievidzi majú možnosť pracovať na internete nielen počas vyučovania, ale aj v rámci mimoškolských aktivít. Najčastejšie ho využívajú na komunikáciu s rovesníkmi, ale aj na vlastné programovanie internetových stránok.
Marián Kucman (foto)



Stredoškoláci vo voľbách
Prieboj, 14. októbra 2002, ročník 43, strana 2

Posledný septembrový deň bol na Obchodnej akadémii v Prievidzi dňom volebným. Študenti si volili svojich poslancov do študentskej rady. Kandidátov bolo 22, pričom na zvolenie stačilo každému z nich získať aspoň jeden voličský hlas. Po sčítaní výsledkov bolo jasné, že študentská rada bude mať 17 poslancov. Spomedzi všetkých kandidátov získal najviac hlasov Pavol Ďuriš z 3. C triedy.
Predsedníčkou študentskej rady sa stala Jana Šemrincová. Podľa informácie jedného zo študentov Obchodnej akadémie v Prievidzi Mareka Skáčika sa na voľbách zúčastnilo 231 študentov, čo je 42,5 percentná účasť. "Samotným voľbám predchádzala aj predvolebná kampaň jednotlivých kandidátov. Študenti sa mohli o nich dozvedieť základné údaje, ale aj základné tézy, s ktorými sa rozhodli vstúpiť do volieb," informoval M. Skáčik. Na organizácii volieb sa výrazne podieľala aj Mgr. Jana Hraňová. Projekt bol financovaný zo Stredoškolského parlamentu Slovenska, prostriedkov nadácie Points, grantového programu Tvoja zem a Nadáciou pre podporu občianskych aktivít.
"Veríme, že študentská rada splní svoju funkciu a bude sa podieľať na zlepšení prostredia v našej škole," dodal študent Marek Skáčik.
(mak)



Možnosti internetu
Prieboj, 7. októbra 2002, ročník 43, strana 2

Prievidza - V nových priestoroch prístavby Obchodnej akadémie v Prievidzi sa podarilo v septembri pripojiť na internet kancelárie a učebne informatiky. O možnostiach, ktoré poskytuje toto moderné médium študentom a pedagogom Obchodnej akadémie sa budú môcť žiaci a ich rodičia zoznámiť na prezentácii, ktorá sa uskutoční v utorok 8. oktobra popoludní pri príležitosti Európskeho dňa rodičov a škôl.
(mak)


U maturantov zvíťazila esej
Prieboj, 8. apríla 2002, číslo 15, ročník 43, strana 1

Prvá polovica apríla je pre všetkých maturantov začiatkom preverovania vedomostí zo štvorročného, repsektíve dvojročného nadstavbového vzdelávania. Písomné maturitné skúšky sa na niektorých stredných školách konali už minulý týždeň, na ostatných sa uskutočnia tento týždeň, zväčša v utorok 9. apríla.
Na Obchodnej akadémii v Prievidzi písomné maturitné skúšky zo slovenského jazyka absolvovali študenti vo štvrtok 4. apríla. Predmetová komisia každej strednej školy si zvolila vlastné témy. Od zástupkyne riaditeľa školy Ing. Márie Hlaváčovej sme sa dozvedeli, že ich štvrtáci si mohli vybrať zo štyroch tém... ...Komisia, ktorá ich bude hodnotiť si prečíta práce na všetky zadané témy, i keď najviac študentov si zvolilo esej. Na vypracovanie úlohy mali štyri hodiny a využívať mohli pravidlá slovenského pravopisu či sitáty opečiatkované a podpísané učiteľkou slovenského jazyka.
Už tento týždeň čaká štvrtákov z prievidzskej obchodnej akadémie ďalšia časť maturít z odborných predmetov. Tentoraz budú mať osem hodín na vyriešenie súvislého príkladu z podojného účtovníctva a vypracovania obchodnej korešpondencie v cudzom jazyku.
(mak)


Narcisy pred supermarketmi
Prieboj, 8. apríla 2002, číslo 15, ročník 43, strana 2

Do celoslovenskej akcie Deň narcisov sa v našom okrese zapojilo hneď niekoľko stredných škôl. Len minulý týždeň nás o výsledku zbierky informovali pedagógovia z Obchodnej akadémie v Prievidzi. Lige proti rakovine sa prihlásili ako aktivisti kampane neskoro, preto ľuďom, ktorí prispeli, nerozdávali malé symbolické kvietky, ale živé narcisdy. Štyri skupinky študentov sa pohybovali predovšetkým v uliciach v okolí svojej školy, ale aj pred supermarketmi, kde sa koncentruje stále veľa ľudí. Priamo na účet Ligy proti rakovine nakoniec poslala Obchodná akadémia v Prievidzi 7250 korún.
(mak)


Darčeky od detí. Projekt spolupráce študentov OA s autistickými deťmi
Prieboj, 5. novembra 2001, číslo 45, ročník 42, strana 2

Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom v Prievidzi(SPOSA) vznikla roku 1999. Okrem príbuzných a priateľov autistických detí získala si aj priazeň nezištných mladých ľudí. Podľa informácie tajomníčky SPOSA Anny Jarábkovej pomoc postihnutým deťom bola výzvou aj pre študentov Obchodnej akadémie v Prievidzi, ktorí v jesenných mesiacoch v spolupráci s občianskym združením SPOSA uskutočňujú projekt Darčeky od detí. Autistické deti s pomocou svojich učiteliek - pani Bušíkovej, Krumlovskej a Zetochovej zhotovia darčeky s motívom vianočných sviatkov. Študenti, ako fiktívny samostatný ekonomický subjekt ich potom na Vianočných trhoch v Prievidzi ponúknu za symbolickú cenu. Súčasťou akcie budú informačné letáky, ktoré pomôžu vyrobiť študenti a prostredníctvom nich oboznámia verejnosť s problematikou autizmu a možnosťami spolupráce. Z výťažku akcie potom zakúpia pomôcky do tvorivej dielne pre autistickú triedu. Po dohode s riaditeľom školy Mgr. Ľubomírom Vidom a vyučujúcim aplikovanej ekonómie Ing. Jánom Halenárom by tento projekt spolupráce mal byť pilotným projektom pre každý školský rok a študenti tretieho ročníka by sa popri učení podnikať učili aj prejavovať solidaritu a pomoc všetkým, ktorí to potrebujú. Ďalšími sprievodnými akciami by podľa autoriek Anny Jarábkovej a Evy Michalíkovej mohla byť aj spolupráca pri organizovaní ďalších podujatí, ktoré pripravuje SPOSA, napríklad výlety do prírody, oslavy Dňa detí a iné.


Pozdrav z ostrova
Prieboj, 29. októbra 2001, číslo 44, ročník 42, strana 3, fotografia

Študenti Obchodnej akadémie v Prievidzi sa pred niekoľkými dňami vrátili z výmenného pobytu v družobnom meste Ibbenbüren. Medzi ich najkrajšie zážitky patrila plavba trajektom na ostrov Norderney v Severnom mori, na ktorom sa nachádzajú najkrajšie prímorské kúpele Nemecka. Nezabudnuteľným sa stal aj výstup na najvyššiu dunu ostrova, odkiaľ sa všetkým naskytol nádherný pohľad na rozbúrené more. Desaťdňový pobyt v Ibbenbürne bol pre študentov nielen príležitosťou zdokonaliť sa v nemeckom jazyku, ale aj spoznať krajinu a nadviazať kontakty s rovesníkmi partnerskej školy. Tí prídu do Prievidze medzi svojich priateľov začiatkom júna budúceho roka
Mgr. Mária Herbuláková


Študenti Obchodnej akadémie v Prievidzi na moravských chmelniciach
Prieboj, 28. mája 2001, číslo 22, ročník 42, strana 15

Iste sa každému pri spomienke na roky mladosti prežité v škole vybavia najmä školské výlety, chaty, spoločné akcie či brigády. Áno, brigáda, na jednej strane veľa práce, na strane druhej možnosť zarobiť si, zabaviť sa, spoznať nových ľudí, nové veci ...
Toto všetko sa nám prehnalo mysľou pri správe, že aj my, žiaci 3. ročníka obchodnej akadémie sa zúčastníme na chmeľovej brigáde v Čechách, presnejšie na Morave. Pri otázke, či ísť alebo nie, väčšina z nás ani na minútku nezaváhala.
Už od polovice apríla sme žili v neustálom očakávaní blížiacej sa brigády. Pôvodne sme mali odísť už 5. mája, avšak kvôli zlému počasiu sa termín presunul o niekoľko dní neskôr. Náš dlho očakávaný deň teda nastal už 9. mája. V ten deň sa všetci zhromaždili pred obchodnou akadémiou a spoločne s našimi profesormi sme netrpezlivo čakali na autobusy s rukami plnými batožiny. Cesta nám ubehla pomerne rýchlo a približne o štyri hodiny nás už vítala malá moravská dedina Domaželice.
V ubytovni miestneho poľnohospodárskeho družstva nás milo privítali a po menších zmätkoch a nekonečných minútach vymýšľania rôznych kombinácii sa nám konečne podarilo ubytovať. Približne o hodinu sme boli oboznámení s našou nadchádzajúcou prácou, ktorou bolo prvé zavádzanie malých chmeľových rastliniek. Keďže asi nikto z nás sa podobnej práci doposiaľ nemal možnosť venovať, dozvedeli sme sa o chmeli mnoho nových a zaujímavých vecí. Možno aj čitateľov Prieboja bude zaujímať, že chmeľ je rastlina pravotočivá, že zavádzanie je vlastne otáčanie chmeľu okolo jednej alebo dvoch drôtikov, lebo chmeľ sa nedokáže tak ako hrach či fazuľa ťahať hore sám a podobne.
I napriek namáhavej ceste sme ešte v ten istý deň odišli na pole, vraj aby sme si to hneď vyskúšali, prípadne sa naučili potrebné úkony. Nuž a ako to vždy na začiatku býva, do práce sme sa hrnuli všetci s elánom a vôbec sa nám to nezdalo ťažké. Po troch hodinách sme si však uvedomili, že je to práca namáhavá. Odrazu sme si nedokázali predstaviť, ako zvládneme dni, ktoré nás ešte čakajú. Hovorieva sa, že všetko sa dá, keď sa chce a tak sme si napokon aj my na túto prácu privykli. A to i napriek tomu, že vstávať každé ráno pred šiestou a celý deň pracovať na slnku určite nie je žiadna slasť. Každý však mohol pracovať podľa svojho tempa a podľa toho sme boli v závere odmenení.
Dozor a "sčítačov" rastlín nám robili naši profesori. Po práci sme síce bývali unavení, nikdy však nie natoľko, aby sme večer zaspali. Vždy sme sa dokázali zabaviť, či už v ubytovni, prechádzkami po okolí, na prehliadke koní, alebo raz dokonca na miestnej diskotéke.
Keďže sme boli šikovní a práca nám išla od ruky, v nedeľu sme mali voľno a tak nám profesori vymysleli program - výlet na neďaleké pútnické miesto Hostýn. Spočiatku sme veľa chuti nemali, napokon sa však z toho vykľul celkom pekný deň. Pri tom nabitom programe sme si ani neuvedomili, ako rýchlo plynie čas a týždeň ubehol ako voda.
Prišla streda a to bol čas výplaty, ale i nášho odchodu domov, na Slovensko. Chyba bolo "iba" v tom, že domov sa chcelo ísť len málokomu. Počas brigády sme sa ako kolektív viac zblížili a lepšie spoznali. Prekvapili nás i večne prísni profesori, ktorí sa na chmeľovej brigáde správali úplne inak ako v škole za katedrou a prehliadali i naše menšie prešľapy.
Keď sme prekročili slovenské hranice, uvedomili sme si, že naša brigáda sa nenávratne skončila. Krásna spomienka na týždeň prežitý na chmeli nám však zostane v pamäti navždy.

Michaela Žiaková


Skúška dospelosti ešte bez radikálnych zmien
Prieboj, 21. mája 2001, číslo 21, ročník 42, strana 2

Na viacerých stredných školách okresu Prievidza sa minulý týždeň začali ústne maturitné skúšky. Jednou z nich bola aj Obchodná akadémia v Prievidzi, kde prebiehali ústne maturitné skúšky od 21. 5. do 24. 5. 2001.
Pred maturitné komisie predstúpilo 94 štvrtákov štvorročného štúdia a na ďalší týždeň 49 študentov pomaturitného štúdia. Zameranie všetkých troch tried klasického štúdia je na všeobecnú ekonomiku. Praktickú časť skúšky, ktorá bola nasmerovaná predovšetkým na účtovníctvo, absolvovali študenti už pred niekoľkými týždňami.
Zástupkyňa riaditeľa školy Ing. Mária Hlaváčová prezradila, že v budúcom roku budú po prvýkrát maturovať aj absolventi nového špeciálneho zamerania na bankovníctvo.
V oblasti maturitných skúšok sa pripravujú do budúcnosti zásadné zmeny, ktoré testuje projekt MONITOR. Všetci študenti by mali byť podľa nového modelu testovaní, pričom otázky z jednotlivých predmetov budú vytvárané centrálne.
Zaujímavosťou je, že výsledky testov budú pravdepodobne platné aj ako prijímacia skúška na vysokú školu. Pri hodnotení sa už nepočíta so známkovaním, ale percentuálnou úspešnosťou. Rovnaké otázky a úspešnosť študentov bude základom aj pre porovnanie úrovne vzdelávania na jednotlivých školách.
Okrem testu by z maturitných skúšok ani v novom modeli nemala byť vylúčená ústna odpoveď. Kedy bude známa konečná podoba maturitných skúšok podľa nových pravidiel nie je jasné. Budúci rok je v tomto smere ešte veľmi nereálny.


Sviatok umeleckého prednesu na Ponitrí
Prieboj, 5. marca 2001, číslo 10, ročník 42, strana 5

V posledný februárový víkend prichádzajú recitátori z celého Slovenska do Chynorian, aby v prvých závanoch predjaria prezentovali svoje umenie na prestížnej súťažnej prehliadke Ponitrie Valentína Beniaka. Slovenský festival poézie, ktorý sa konal 24. a 25. februára, poskytol už po ôsmykrát priestor na konfrontáciu recitátorských snažení, ale otvoril aj dvere novým priateľstvám a bol žriedlom poznania, že i v dnešnom zložitom svete má poézia svojich verných vyznávačov.
Ponitrie Valentína Beniaka sa každý rok stáva významnou zastávkou aj pre interpretov poézie z okresu Prievidza.
Aj na 8. ročníku sme mali silné zastúpenie: v II. kategórii sa predstavil študent Obchodnej akadémie Prievidza Ivan Botka z Novák, v III. kategórii súťažili Erika Čechová z Handlovej a Alena Ondrejmišková z Prievdze. Okrem súťažiacich však neopakovateľnú atmosféru festivalu vychutnávali aj hostia - známa recitátorka a divadelníčka Anna Nedeljaková z Prievidze, mladé recitátorky Petra Štorcelová a Barbora Juríčková z Prievidze, Gabriela Mellová, profesorka Obchodnej akadémie Prievidza, výtvarník a básnik Jozef Kotleba a ďalší.
Svoje interpretačné kvality potvrdil aj mladý Nováčan Ivan Botka. Jeho pozoruhodný prednes básne M. Válka Bubnovanie na opačnú stranu oceánu ocenila odborná porota diplomom a cenou Hornonitrianskeho osvetového strediska v Prievidzi.
Ponitrie Valentína Beniaka aj v 8. ročníku potvrdilo stabilné miesto tohto festivalu poézie v kalendári prestížnych recitátorských súťaží a jeho prínos k popularizácii diela Beniaka, ako aj tvorby ďalších slovenských básnikov.
Festival oživil potrebu vnímať krásne slovo, ktoré aj v dnešnom zložitom svete dokáže očariť dušu človeka, urobiť ho lepším, citlivejším. K týmto nesporným hodnotám prispeli svojou účasťou aj recitátori hornej Nitry.


Polícia informuje: Poplašná správa
Prieboj, 30. októbra 2000, číslo 44, ročník 41, strana 8

Policajti Obvodného oddelenia PZ v Prievidzi objasnili trestný čin šírenia poplašnej správy, ktorý spáchal maloletý Lukáš Č. (1986) z Poruby. Chlapec 3. októbra tohto roku zatelefonoval do Obchodnej akadémie v Prievidzi a oznámil, že v škole je bomba. Na základe telefonátu museli žiakov evakuovať. Išlo o poplašnú správu. Vzhľadom na vek páchateľa bude prípad odložený.


Na Expe prešli i magickým okom
Prieboj, 9. októbra 2000, číslo 41, ročník 41, strana 8

Človek - príroda - technika - o bezprostrednom prepojení týchto troch veličín sa na vlastné oči mohli presvedčiť študenti Obchodnej akadémie v Prievidzi a žiaci Základnej školy na Dobšinského ulici v Prievidzi, keď boli na návšteve svetovej výstavy EXPO 2000 v Hannoveri, na ktorej sa prezentuje 180 krajín sveta. Mladí ľudia sa ubytovali v Jugendcampe, kde ich zaujala vynikajúca úroveň všetkých služieb. I vďaka tejto skutočnosti sa rýchlo aklimatizovali a zotavili z cesty a rýchlo sa vydali v ústrety najmodernejšej technike. Po dlhom čase čakania sa dostali do pavilónu Planéta vízií 21. storočia. Boli v ňom prekvapivé scenérie, odhady vývoja najväčších miest na svete, ale i technické výdobytky, ktoré mladým ľuďom z Prievidze, či skôr ich vnukom, budú uľahčovať každodenný život. Hlboký dojem v nich zanechal aj večerný program, ktorý vďaka špeciálnym svetelným, zvukovým a vodným efektom nemal ďaleko k dokonalosti, bol zameraný na pozitívne aj negatívne etapy ľudskej existencie.
Samozrejme, že mladí Prievidžania navštívili aj slovenskú expozíciu, kde ich pod "stromom poznania" privítal vedúci pracovník pán Píš, ktorý zhodou okolností pochádza z Koša. Zakrátko na to ich sympatická Slovenka previedla Magickým okom, v ktorom si návštevníci mali možnosť prezrieť vynálezy Slovákov, hlaholiku, slovenské ľudové nástroje, ako aj archeologické nálezy a na veľkej obrazovke historické pamiatky Slovenska. Slovenskú expozíciu, v čase, keď ju obdivovali aj mladí ľudia z nášho regiónu, navštívilo už viac ako 400 000 ľudí. V porovnaní s Lichtenštajnskom je záujem o slovenskú expozíciu štvornásobne vyšší. V súčasnosti sa náš stánok zaraďuje medzi pätnásť najnavštevovanejších expozícií na celom EXPE. Expozície jednotlivých štátov mohli potom vzhliadnuť samostatne. Niektorí navštívili tie, čo boli ovenčené vysokou návštevnosťou, iní zase zavítali do tých, kde sa prezentovali menšie krajiny, aby spoznali mentalitu obyvateľov Ázie, Afriky, Austrálie a Južnej Ameriky. Pán Ulrich Reymann, ktorý sa svojím dielom pričinil o to, že mladí ľudia z dvoch prievidzských škôl mohli do Hannoveru ísť, ich na radnici mesta oboznámil s jeho históriou. Dnes už zostali len spomienky. Na päť krásnych dní, čo venovali obohateniu svojho poznania.


Schueleraustausch sorgt fur Gedrangel im Badezimmer
Westfallische Nachrichten, 18. Mai 2000, Nr. 115/2000, strana R IB 3 (foto)

Seit dem Wochenende halten sich zwei Schulergruppen aus der Partnerstadt Ibbenburens, aus Prievidza/Slowakei, bei ihren Gastschulern in Ibbenburen auf. Seit 1990 pflegt die Paul-Gerhardt-Schule auf dem Dikkenberg eine Partnerschaft mit der ersten Grundschule in Prievidza. Seit drei Jahren hat auch die Schule am Aasee gleiche Beziehungen zur Handelsakademie in Prievidza.
Beide Schulen erwidern einen Besuch, den die Schuler aus der Paul-Gerhardt-Schule und der Schule am Aasee im September 1999 in Prievidza durchgefuhrt haben.
...
Im Verlaufe der Woche lernen die Gastschuler aus Prievidza Ibbenburen kenne, fuhren Unternehmungen in der näheren Umgebung durch, erkunden Munster ind hoffentlich auch noch die neue Disco in Ibbenburen.
Selbstverständlich geht es auch darum, dass die Schuler aus Prievidza das neue Schulsystem und den Unterricht in Deutschland besser kennenlernen, genauso wie es die Ibbenburener Schuler im September in Prievidza erfahren konnten. Das gelingt teilweise sehr gut, weil alle Schuler altersgemäss ausgezeichnet Deutsch sprechen. So brauchte auch bei dem Empfang im Rathaus nicht ubersetzt zu werden.
...
Burgermeister Otto Lohmann machte auf einem offiziellen Empfang deutlich, dass er sehr erfreut ist, dass auf Schulerebene ein so lebendiger Austausch zwischen dem Partnerstadten Ibbenburen und Prievidza erfolgt.


Reden mit Handen und Fussen klappt bestens
Ibbenburener Volkszeitung, 18. Mai 2000, Nr. 115/2000, strana ibb 2 (foto)

Seit dem Wochenende halten sich zwei Schulergruppen aus der Partnerstadt Ibbenburens, aus Prievidza/Slowakei, bei ihren Gastschulern in Ibbenburen auf. Seit 1990 pflegt die Paul-Gerhardt-Schule auf dem Dikkenberg eine Partnerschaft mit der ersten Grundschule in Prievidza. Seit drei Jahren hat auch die Schule am Aasee gleiche Beziehungen zur Handelsakademie in Prievidza.
...


Obchodná akadémia Prievidza
Prieboj, 3. januára 2000, číslo 1, ročník 41, strana 6

Obchodná akadémia Prievidza, ktorá v minulom roku oslávila 50. výročie svojho založenia, patrí medzi piliere stredného školstva na hornej Nitre. Počas svojej existencie získala škola výborný imidž a výsledky jej výchovy a vzdelávania prenikli za hranice okresu, kraja, ale aj republiky. Absolventi obchodnej akadémie obsadzovali a obsadzujú významné miesta vo všetkých oblastiach života spoločnosti.

Riaditeľ Obchodnej akadémie v Prievidzi Mgr. Ľubomír Vida nás informoval, že počas existencie školy sa vystriedalo množstvo učebných a študijných odborov. Podľa potreby to boli odbory úzko špecializované alebo odbory so širokým rozsahom zamerania. Súčasnosť si vyžaduje absolventa so širokým ekonomickým rozhľadom, ktorý dokáže pomocou modernej počítačovej techniky použiť, alebo zdokonaliť svoje vedomosti získané na škole. Výuku takýchto absolventov zabezpečuje 42 kvalifikovaných pedagogických pracovníkov. Dnes školu navštevuje v pätnástich triedach troch študijných odborov 458 žiakov, z toho je 353 dievčat.
...

Ako povedal Mgr. Ľubomír Vida, v budúcom období sa chcú sústrediť na ďalšie skvalitňovanie podmienok výchovno-vyučovacieho procesu a podporu dobrých vzťahov s rodičmi a verejnosťou. Nedostatok vyhovujúcich učební pre odborné a všeobecné predmety by mala vyriešiť rozostavaná prístavba obchodnej akadémie. Dostavbu by bolo potrebné uskutočniť v najbližšom období, aj kvôli očakávanému nárastu počtu tried.
...


Výpočtová technika ...
Prieboj, číslo 51/1999, ročník 40, (jak)

Výpočtová technika, ktorú pri výuke používajú študenti Obchodnej akadémie v Prievidzi, sa v minulých dňoch rozrástla o 13 počítačov a dve tlačiarne. Darovanie použitých počítačov zo strednej školy vo Forchheime (SRN) sprostredkoval Siegfried Stang. Ako predseda organizácie našich krajanov Hilfsbund Karpatendeutscher Katholiken vspolkovej krajine Bavorsko udržiava kontakty so svojou bývalou vlasťou a predovšetkým so školami a učiteľmi nášho regiónu. Prevoz počítačov, ktoré pán Stang prechodne uskladnil vo svojom vlastnom byte, organizačne zabezpečovala Mgr. Mária Herbuláková. Celý transport PC sa realizoval vďaka osobnej zainteresovanosti Mgr. Gertrud Greserovej, predsedníčky KNS v Košiciach a kultúrneho referenta KNS Ing. Eduarda Buraša.


Die Handelsakademie in Prievidza hat einen neuen Computerraum
Karpatenblatt, strana 3,

Man muss immer wieder die Beziehung, die unsere Landsleute aus Deutschland zu ihrer alten Heimat haben, bewundern. Unlängst hatte ich die Gelegenheit mich davon zu ueberzeugen, als ich die Familie Stang in Forchheim besuchte. Wenn man soviel Wärme und Herzlichkeit findet, ist man einfach ueberwältigt. So ist es auch mir gegangen, als ich gesehen hatte, wieviel Muehe und Zeit sich Herr Stang gegben hat, um in die Slowakei Computer als Geshenk zu vermitteln. Dank seiner Kontakte, die er zu seiner ehemaligen Schule, wo er lange Jahre als Schulleiter arbeitete, pflegt, ist er auf die Idee gekommen, die 13 Computer und 2 Drucker, die seine Schule nicht mehr brauchte, uns im Hauerland anzubieten. Am geeignetsten zeigte sich die Moglichkeit diese Computer vernetzt in einem Raum zu benutzen, wo man vor allem deutsche Handelskorrespondenz unterrichten kann.
Es ist allgemein bekannt, dass Schulwesen in der Slowakei in grossen finanziellen Schwierigkeiten steckt, und so ist dieses Geshenk fúr unsere Handelsakademie eine grosse Hilfe.
Unser herzlicher Dank gehort auch Frau Gertrud Greser, die bereit war, den VW-Bus fue diesen Zweck zur Verfugung zu stellen. Nicht zuletzt ist es Herrn Eduard Buraš zu danken, der den Bus nach Prievidza gefahren hat und somit uns die Zeit und Muhe vor der grossen Reise nach Forchheim erspart hatte.
Mária Herbuláková