Poznaj svoje peniaze – prvý e – learningový program v oblasti manažmentu osobných financií

 

 

Študenti obchodnej akadémie by mali vedieť o všetkých možnostiach týkajúcich sa osobných financií. Sem určite patrí aj vyhľadávanie potrebných informácií na internete. Preto som rada, že sme ako prví v histórii školy dostali možnosť navštevovať krúžok Poznaj svoje peniaze.

Každý utorok po 7. hodine som sa tešila, že s pani profesorkou Vierou Dekanovou budeme niečo zaujímavé preberať. Na začiatku tohto e - learingového programu som to nebrala vážne ale neskôr som pochopila, že sa chcem niečo dozvedieť o peniazoch, ich formy, vlastnosti, funkcie. Na týchto hodinách som sa naučila o peniazoch, účtoch a  platobnom styku.

Zaujímavé boli všetky preberané látky. Na prvých hodinách sme preberali vznik a vývoj peňazí. Najdôležitejšími bodmi boli podľa mňa ochranné prvky na bankovkách. Bez nich by sme asi ťažko rozoznali falošné peniaze od tých pravých.

Preberali sme aj bankovú sústavu (ako aj na podnikovej ekonomike), šek, zmenky, devízy, kurzy, dlhopisy. Okrem iného sme sa naučili pohybovať vo virtuálnych priestoroch bánk bez pohnutia sa od školských počítačov.

Vypočítali sme aj koľko musí do fondov sociálneho a zdravotného poistenia odviesť zamestnanec a koľko zamestnávateľ. Dospeli sme k tomu, že zamestnávateľ musí odviesť približne 3 – krát viac peňazí ako zamestnanec.

Najzaujímavejšia bola látka o bezhotovostnom platobnom styku. Rozoberali sme si osobné a sporožírové účty, platobné karty (debetné, kreditné, elektronické). Najviac ma zaujalo elektronické bankovníctvo, pri ktorom sa nemusí chodiť do banky, ale zostať pri počítači a odtiaľ si uhrádzať rôzne faktúry. Čudovala som sa, koľko údajov sa musí vyplniť, aby si mohol dotyčný svoj účet otvoriť, ale to asi v každej banke. Ale pre mňa to bola novinka.

Asi ako každý ani ja som nemala rada testy. V nich som si overila svoje poznatky z predchádzajúceho učiva.

Na tieto hodiny asi nikdy nezabudnem, lebo čo som sa naučila sa mi v živote raz zíde. Osvedčenie, ktoré som dostala, mi nikto nezoberie a budem na seba hrdá. Myslím, že aj moje spolužiačky, ktoré tam so mnou chodili, mi určite dosvedčia, že to neboli premárnené hodiny, a že nám do hláv niečo múdre „napadalo“. 

Ďakujem aj Nadácii pre deti Slovenska, Citibank a Junior Achievement Slovensko za vypracovanie programu a www stránky a hlavne pani profesorke Dekanovej, ktorá to s nami vydržala až do konca. Veľmi pekne jej chcem poďakovať za to, čo nás naučila a popriať jej, aby naďalej tak dobre učila ako nás tak aj ostatných študentov. Vďaka príjemnej atmosfére, ktorú nám zabezpečila pani profesorka Viera Dekanová, bolo všetko jednoduché, občas až zábavné. Len málokto vie tak ochotne vysvetliť tému aj po tretíkrát bez akéhokoľvek rozčúlenia. Ona nás naučila všetko, čo o využití internetu vieme – od vytvorenia e - mailovej schránky až po cieľavedomé vyhľadávanie informácií.

 

 

Študentky 2. D triedy, Obchodná akadémia Prievidza