Informácia o testovaní maturantov MONITOR 2000

Celoslovenského testovania maturantov MONITOR 2000 sa zúčastnila aj Obchodná akadémia v Prievidzi ako jedna z dvoch obchodných akadémií v Trenčianskom kraji. Vo štvrtok a piatok 6. a 7. apríla počas troch vyučovacích hodín sa podrobilo testom z dvoch predmetov, slovenského jazyka a literatúry a matematiky, 66 žiakov dvoch náhodne vybratých tried 4. ročníka.

Organizátori projektu, Ministerstvo školstva Slovenskej republiky, Štátny pedagogický ústav a realizáciou poverená súkromná firma, zaslali na školy detailne vypracované pokyny k príprave a samotnému priebehu testov. Zadania testov boli dodané v balíku, ktorý mohol by otvorený až deň pred konaním testov. Po otvorení balíka a kontrole úplnosti zásielky vedenie školy zabezpečilo utajnenie obsahu testov.

Samotný priebeh testovania v triedach zabezpečovali Ing. Bahýlová a Ing. Micková spolu s pomocným dozorom - triednymi učitežkami PaedDr. Kytkovou a Ing. Dobiašovou. Žiaci vyplňovali okrem odpoveďových hárkov aj dotazníky, kde sa vyjadrovali k okolnostiam testovania. Škola využila možnos vyhotovenia kópií odpoveďových hárkov pre vlastné ohodnotenie výkonu svojich žiakov ešte pred dodaním centrálne spracovaných výsledkov jednotlivcov, ktoré budú známe pravdepodobne začiatkom mája.

Zástupca školskej inšpekcie, ktorý sledoval prípravu a priebeh testovania na škole, konštatoval dodržanie všetkých pokynov a žiadne nedostatky.

Ukážky testov, vypracovaných pre projekt MONITOR 2000, je možné nájs na internetovej adrese http://www.exam.sk.

Na stredných odborných školách v apríli okrem písomných skúšok zväčša prebieha aj praktická čas maturitnej skúšky z odborných predmetov, takže naši žiaci tento rok museli absolvova krátko po sebe až tri vážne skúšky. Negatívny vplyv na motiváciu žiakov mala aj skutočnos, že test nemohli písa žiaci všetkých štyroch tried 4. ročníka na škole, ako aj fakt, že sa vo 4. ročníku matematika ako povinný predmet v študijnom odbore obchodná akadémia nevyučuje. Tu treba oceni zodpovedný prístup našich žiakov k testovaniu MONITOR.

Názory na formu a obsah testovania, ktorého analýzy poslúžia aj pri príprave celoslovenskej reformy maturitných skúšok, nie sú jednoznačné. Odborné stanovisko učitežov k obsahu testov sformulovali vyplnením podrobných dotazníkov členovia predmetových komisií prírodovedných a spoločenskovedných predmetov. Posúdenie celkovej úrovne vzdelávania porovnaním s výsledkami všetkých ostatných zapojených škôl, rozbor a analýza celoslovenských výsledkov budú možné podža realizátorov projektu koncom júna.

Správu vypracoval školský koordinátor projektu Mgr. Ivan Kadlečík átor projektu Mgr. Ivan Kadlečík webpark-0.1 file signature ľ š&ǁÝ:text/html; charset=windows-1250•