Správa o pobyte našich žiakov v meste Ibbenbueren

V dňoch 13.5. - 23.5. 2000 sa 21 žiakov a 2 učitelia zúčastnili zájazdu do BRD,pričom strávili osem dní v rodinách svojich nemeckých priateľov. Cestovali sme poschodovým autobusom p. Kiabu, cesta prebehla bez problémov. Do cieľa sme prišli skôr, ako sme predpokladali. Preto sme ešte pred príchodom do Ibbenbuerenu spravili 2-hodinovú prestávku v Osnabruecku.Prezreli sme si krásnu radnicu a kostol sv.Petra. V meste práve prebiehali májové oslavy, takže sme okúsili aj jarmočnú náladu. O 11, 30 sme dorazili do Ibbenbuerenu. Zvítali sme sa s učiteľmi a deťmi, ktoré boli na Slovensku v septembri 1999.Celý nasledujúci týždeň prebehol v príjemnej atmosfére. Domáci nám pripravili bohatý program. Boli sme na výlete v mestách Bremen a Muenster. Obdivovali sme kostoly, radnice,stredoveké uličky, prezreli si riečny prístav,odviezli sa na lodi.Okrem toho boli naše deti nadšené miestnym krytým kúpaliskom s rôznymi atrakciami a diskotékou, ktorá sa uskutočnila v len pred 2 mesiacmi vybudovanom stredisku. Tancovať sa dalo na 5 tanečných parketoch zariadených v rôznych štýloch. Táto disco patrí medzi tri najväčšie v Európe. Vstup je povolený len od 18 rokov a len v spoločenskom oblečení. Keďže naše deti mali len 17 rokov, dostali špeciálne povolenie na vstup priamo od primátora.Samozrejme,že sme zažili ešte mnohé iné individuálne akcie,lebo v sobotu a v nedeľu pripravili program jednotlivé rodiny.Niektoré deti boli v Holandsku, iné v zábavnom parku, niektorí využili posledné dni na nákupy darčekov. V pondelok o 10,00 sme sa "v slzách" rozlúčili a vyrazili sme na spiatočnú cestu. Opäť sme si spravili 2 dlhšie prestávky, aby sme si lepšie prezreli časť Nemecka, ktorou sme prechádzali. Najprv sme sa zastavili v barokovom meste Fulda, kde bola jedna pamätihodnosť krajšia ako druhá. Obdivovali sme Dóm, kostol sv. Michala a opäť nádhernú radnicu. Druhá prestávka bola v meste Rothenburg, v útulnom mestečku s množstvom typických nemeckých remeselníckych domov.V utorok 23.5.2000 o 10,00 hod. sme sa v plnom zdraví vrátili domov. Celá akcia bola veľmi vydarená a dala našim deťom veľa. Obavy z toho, že budú mať problémy s nemčinou, sa rozplynuli a už na druhý deň mi všetci hlásili, akí sú sami so sebou spokojní. Keďže boli v rodinách odkázaní sami na seba a len na svoje osobné schopnosti komunikovať v nemčine, rýchlo sa im rozviazal jazyk a bez problémov použili v praxi to, čo sa naučili v škole. To považujem za najdôležitejší cieľ a zároveň úspech celej akcie.Dôležitá bola aj možnosť spoznávania odlišných zvykov v rodinách, iných kultúr a schopnosť vedieť si pomôcť v situáciách, keď je človek odkázaný len na seba.To je druhý prínos ich pobytu v Nemecku.Ďalej si naši žiaci, budúci ekonómovia a bankári, ktorí budú v budúcnosti v ustavičnom kontakte s ľuďmi, mali možnosť vyskúšať svoju schopnosť spoločenskej komunikácie. Aj to bolo cieľom ich pobytu v Nemecku. A splnili sme aj "turistické " úlohy, videli sme zaujímavú časť Európy, dosť vzdialenú od nášho rodného Slovenska.Pre niektorých žiakov to boli ich prvé kontakty s nemecky hovoriacou rodinou a s touto zemepisnou oblasťou. Verím, že ich zážitky a poznatky im dlho zostanú v pamäti.
Správu vypracovala JUDr. Dagmar Majdanová